EM er over.
På søndag var EM over for i år. Sverige tok EM guld for damene og Skottland for herrer. Årets EM gikk uten norske lag i sluttspillet.
Nær sluttspill
Det ble en del nytt under årets EM. Utvidelse til tolv lag, gruppespill og åtte omganger. Det norske damelandslaget var i gruppe med Sveits, Latvia, Italia, Tsjekkia og Tyskland. Etter endt gruppespill sto Norge med tre seire og to tap. Tapene mot Sveits og Latvia som begge tok seg til semifinaler. Det var til slutt tapet mot Latvia som ble avgjørende for at de norske damene ikke tok seg til sluttspill. Latvia på sin side sikret landets første internasjonale medalje etter en meget godt spilt bronsefinale mot Skottland.
Det er allikevel mye positivt å ta med seg for de norske damene, som fortsatt er ett relativt ungt lag med fremtiden foran seg.

Ikke uken de ønsket
For det norske herrelandslaget var drømmen om sluttspill lenger unna. Men det ble også etter hvert en meget jevn gruppe hvor ett tap ble avgjørende. Det ble en jevn kamp mot Sverige i første kamp, men en sterk svensk åpning og avslutning resulteterte i tap. Overraskende nok endte det også med tap mot Polen i andre kamp. I den tredje kampen som skulle vise seg å bli avgjørende ble det tap mot Tsjekkia, også den kampen var jevn frem til syvende omgang da Tsjekkia sikret tre poeng og igjen to poeng i åttende.
Selv med seire i de siste to kampene var altså de norske herrene ute av kampen om sluttspill.
Nå er det midlertid nye muligheter for laget som reiser til Aberdeen, Skottland for å spille VM kvalik fra søndag 8. november.
Se alle resultater fra EM på livescores.worldcurling.org