Lag Bjørnstad på plass i Calgary for vm
For Eirin Mesloe, Ingeborg Forbregd, Nora Østgård og Torild Bjørnstad (ski) blir dette lagets første VM, og samtidig slutten på en periode der lag Rørvik har vært Norges faste representant på kvinnesiden.
Nå er det Oppdal-laget som får sjansen etter flere sesonger med jevn framgang og stadig sterkere resultater. De har for øvrig med seg Mille Haslev Nordbye fra lag Rørvik som reserve.
God sesong
Denne vinteren har vært Bjørnstads beste på seniornivå så langt, og laget reiser til mesterskapet med følelsen av å ha tatt nye steg. Men de møter tøff motstand.
– Sveits er favoritter, sier skip Torild Bjørnstad.
Men hun er optimistisk på egne vegne også.
– Det er umulig å si hvor bra det kan gå, men om vi har en god uke sluttspill være innen rekkevidde. Men det er vårt første VM så vi tar det først og fremst som erfaring, sier hun.
Det er et nøkternt utgangspunkt, men også et signal om at Norge ikke reiser til VM bare for å lære. Laget har møtt flere av konkurrentene tidligere i sesongen, og vet at nivået deres kan holde godt internasjonalt.
Coach Ingebrigt Bjørnstad mener særlig to nasjoner peker seg ut før mesterskapet.
– Korea og Sveits er favoritter. Alt kan skje her. Vi møter mange av de samme lagene som vi har spilt mot tidligere denne sesongen. Og har slått mange av dem de fleste gangene, sier han.
Flere topplag uteblir
Det gir grunn til optimisme foran et mesterskap som på papiret ser både sterkt og åpent ut. I en OL-sesong er det flere av de største curlingnasjonene som lar andre lag få sjansen i VM, men det gjør ikke mesterskapet enkelt. Tvert imot ser feltet svært jevnt ut.
Det er verdt å merke seg at Homan ikke er med fra Canada, at OL-vinnerne Hasselborg fra Sverige gir stafettpinnen videre til lag Wranå, mens storlaget Tirinzoni fra Sveits ble danket ut av svært lovende Schwaller i den sveitsiske finalen.
Japan, Korea, Kina, Canada og Sveits framstår derfor som de tydeligste favorittene. Sverige, Danmark og Italia er blant utfordrerne. Norge er også i denne gruppen som kan blande seg inn i kampen om sluttspill dersom ting treffer.
Alle de asiatiske lagene satser tungt, mens Danmark også har satset godt i OL-sesongen. Italia er garantert revansjelystne etter ikke å ha fått det helt til på hjemmebane under OL.
Små marginer
For Norge blir nøkkelen å finne tryggheten tidlig. I et mesterskap med små marginer kan en god start bli avgjørende, og for et ungt lag kan selvtilliten vokse fort dersom resultatene kommer med en gang.
Uansett blir dette et viktig mesterskap for norsk kvinncurling. Lag Bjørnstad får nå muligheten til å hente erfaring på høyeste nivå, samtidig som de kan vise at Norge har en ny generasjon på vei fram.
Finner Oppdal-laget toppnivået sitt, kan de fort bli en outsider det blir lagt merke til i løpet av VM-uka.
Følg laget live: livescores.worldcurling.org/wwcc/
Se lagets kamper og hvor du kan se de: curling.no/se-vm-damer/